A Matematika Doktori Iskola (vezetője: Dr. Jordán Tibor egyetemi tanár, MTA doktora) három doktori programot foglal magában:
- az Elméleti matematika doktori programot (vezetője: Dr. Szőnyi Tamás (2020. január 1-től) egyetemi tanár. MTA doktora),
- az Alkalmazott matematika doktori programot (vezetője: Dr. Karátson János egyetemi tanár, MTA doktora), és
- a Didaktika programot (vezetője: Vancsó Ödön habil egyetemi docens)
A felvételi és más hivatalos eljárásokkal kapcsolatban a Természettudományi Kar Szervezett doktori képzés oldalán lehet tájékozódni.
Felvételi eljárás a Matematika Doktori Iskolában:
Doktori képzésre a meghirdetett témák közül kiválasztott témával lehet jelentkezni (www.doktori.hu). A meghirdetésre kerülő témákat a DIT (Doktori Iskola Tanácsa) hagyja jóvá. A doktori képzésre jelentkezőkkel a DIT által megbízott, legalább háromtagú bizottság folytat – doktori programonként – felvételi beszélgetést. A felvételi bizottság megvizsgálja a jelentkezők szakmai felkészültségét, nyelvtudását, korábbi tudományos munkáját, diplomáját, egyetemi tanulmányaik során mutatott teljesítményüket és kutatási tervük megvalósíthatóságát.
Elbírálási szempontok: érdemjegyek, a diploma minősítése, OTDK díj, kari TDK díj, TDK munka, közlemények, konferenciákon való szereplés, a tervezett kutatási munka realitása és ígéretessége, a jelentkező felkészültsége (a felvételi beszélgetés alapján). Ezáltal biztosított, hogy a doktori képzésre azok a jelentkezők nyernek felvételt, akik már rendelkeznek a képzés megkezdéséhez szükséges, a DIT által előírt előismeretekkel. A felvételre a DIT tesz javaslatot a TDT-nek.
Matematika Doktori Iskola szabályzata és minőségbiztosítási terve: SZABALYZAT ÉS MINŐSÉGBIZTOSÍTÁSI TERV
Matematika Doktori Iskola képzési terve: itt olvasható.
A képzési terv részletesen, tantárgyi leírásokkal:
Javaslat kreditek megszerzésére: DOKTORI KREDITEK:
A Doktori Szabályzatban rögzített kreditrendszerű tanulmányi rend ellenőrizhető kreditrendszerbe foglalja a képzés során teljesítendő követelményeket, folyamatos tanulmányi- és kutatómunkára ösztönözve a doktoranduszokat. A doktori képzés során megszerezendő kreditmennyiség: 240. A Matematika Doktori Iskolában a tanulmányi és a kutatási tevékenységekért, a beszámolókért, valamint oktatási tevékenységért szerezhetőek kreditek.
Komplex vizsga:
A komplex vizsgára bocsátás feltétele 108 kredit. A jelentkezés menetéről bővebben a a Természettudományi Kar Szervezett doktori képzés oldalán lehet tájékozódni
A komplex vizsga két részből áll:
- Elméleti rész: A komplex vizsga elméleti részében két tárgyból: egy főtárgyból és egy melléktárgyból kell vizsgát tenni.A komplex vizsga elméleti részének tematikái: elméleti matematika, alkalmazott matematika.
- Disszertációs rész: A komplex vizsga disszertációs része szóbeli beszámoló, amely tartalmilag a következőkből áll.
A vizsgázó
- beszámol szakirodalmi ismereteiről;
- ismerteti az eddig elért kutatási eredményeit;
- ismerteti a doktori képzés második szakaszára vonatkozó kutatási tervét;
- felvázolja a disszertáció elkészítésének és az eredmények publikálásának ütemezését.
Kiegészítő anyag:A komplex vizsga disszertációs részének tervezetét írásban előzetesen be kell nyújtani. Ennek tartalmaznia kell az elvégzett tanulmányokat, a publikációkat és a disszertáció megírására vonatkozó kutatási tervet. A hallgató és a témavezető(k) által aláírt tervezetet az iskolavezetőnek címzett emailhez csatolva (PDF) kell megküldeni a klaudia.szalay@ttk.elte.hu címre április 30-ig.
Fokozatszerzés:
4 éves (2+2 év) doktori képzés esetében a fokozatszerzés nem külön eljárásban és a képzést követően történik, hanem a doktori képzés keretén belül. A fokozatszerzési eljárás részletes követelményeit a Egyetemi Doktori Szabályzat és annak kari különös része tartalmazza.
Ösztöndíj:
A Rényi Alfréd Matematikai Intézet új hallgatóknak kiírt kiegészítő ösztöndípályázatáról itt lehet olvasni: https://www.renyi.hu/hu/intezeti-bemutatkozas-hu/allaslehetosegek/renyi-doctoral-fellowship?
Fokozatot szerzettek követése :
A Matematika Doktori Iskolában tudományos fokozatot szerzett kollégák életútjának követése az alábbi módokon történik:
- A témavezető közvetítésével email-en keresztül.
- Az ELTE Alumni szervezetén belül.
- Közös projektekben együttműködés.
A fent felsorolt csatornákon keresztül örömmel értesülünk volt doktoranduszaink szakmai sikereiről.
A Matematika Doktori Iskola elérhetőségei:
Cím: 1117 Budapest, Pázmány P. stny. 1/c – D 3-510
Tel: 381-22-02
Email: matint@cs.elte.hu; klaudia.szalay@ttk.elte.hu